Pogosta prostočasna aktivnost je že dolgo tudi fotografiranje. Danes ima že prav vsak na voljo vsaj mobilni telefon, če ne že kar izjemnih fotoaparatov in dronov. Družabna omrežja za deljenje fotografij so veliki zavezniki turizma. Ljudje prihajajo in obiskujejo države prav z namenom, da se fotografirajo na priljubljenih fotogeničnih točkah. Nekatera turistična središča namenoma povabijo nekaj ljudi, ki imajo največ sledilcev na družbenih omrežjih, da v zameno za gostoljubje in plačilo na svojih profilih objavijo prelepe fotografije kraja. Rezultati so otipljivi, saj se obisk poveča tudi do 20 odstotkov. Kar 48 odstotkov ljudi svojo naslednjo turistično destinacijo izbere prek družbenega omrežja. Tudi kar nekaj slovenskih krajev je obleganih s fotografi in turisti, ki kar čakajo, da pridejo do najboljšega posnetka. Tako imenovani instaturizem (ker so fotografije objavljene na Instagramu) je v svetu precej razvit, pa tudi k nam prihajajo ljudje, ki želijo predvsem fotografirati. Tujci se pri nas udeležujejo tudi profesionalnih večdnevnih fotodelavnic. Predstavljamo vam nekaj kotičkov Slovenije in soseščine na prelepem Balkanu, ki jih turisti in fotografi največkrat fotografirajo.
BLED
Bled je čaroben in neštetokrat fotografiran. V resnici je to, brez pretiravanja, podoba raja, na katerega pa bo treba zaradi številnih turistov posebej paziti. Najpogostejša in največkrat videna je verjetno fotografija, ki jo ljudje posnamejo na Ojstrici. To je tisti lepi kraj s klopco, s katere imate čudovit pogled na Blejski otok in celotno Blejsko jezero. Ko ste že enkrat na Ojstrici, se lahko sprehodite še do Male in Velike Osojnice.
JAMNIK
Vas Jamnik je priljubljena izletniška točka zaradi cerkve svetega Primoža in Felicijana. Ta mala in simpatična cerkvica naj bi bila največkrat slikana cerkev v Sloveniji in tudi razlog, da so pred davnimi leti v reviji National Geographic prvič omenili Slovenijo. Cerkvica, ki jo vidite na fotografiji, je magnet za fotografe, pohodnike in romarje. Je na zelo lepi razgledni točki, s katere se razprostira pogled na večji del Gorenjske. Zato temu kraju rečejo tudi »balkon Gorenjske«. Do cerkvice lahko pridete peš iz kraja Kropa, pohod traja okoli ene ure in 20 minut. Lahko pa se skoraj do cerkvice pripeljete z avtom.
ZAJAMNIKI
Planina Zajamniki leži na zahodnem robu Pokljuke, kar je razlog za čudovit razgled na Julijske Alpe. Znana je po tem, da so pastirski stanovi razpotegnjeni v ulico. Številni so jo prvič obiskali ravno po tem, ko so jo uzrli na številnih fotografijah. To je poleg Velike planine ena največkrat fotografiranih in na družbenih omrežjih deljena fotografija naših planin. Zajamniki so dostopni v uri in pol z Rudnega polja na Pokljuki ali iz planine Uskovnica v eni uri. Planina je privlačna v vseh letnih časih. Najpogosteje se turisti slikajo prav na vzpetini, ki je prikazana na fotografiji.
KRIŽNA JAMA
Križna jama je svetovno znana kraška vodna jama, posebnosti katere so številna podzemna jezera, izjemno najdišče kosti jamskih medvedov in naravna ohranjenost. Leži v trikotniku med Loškim poljem, Cerkniškim poljem in Bloško planoto. Zaradi občutljivosti sigastih pregrad je število obiskovalcev vodnih rovov omejeno. Je ena najlepših in najbolje ohranjenih jam v Evropi in na svetu.
Značilnost jame je veriga podzemnih jezerc s smaragdno zeleno vodo. Križna jama je po biološki raznolikosti četrti največji poznani jamski ekosistem na svetu. Krajši ogled z vožnjo po prvem jezeru in Medvedjega rova je po predhodnem dogovoru mogoč vse leto. Ogled vodnega dela do Kristalne gore je mogoč po predhodnem dogovoru od oktobra do marca (le do 100 obiskovalcev na leto).
JEZERSKO
Jezersko je idealen kraj za vse, ki ne marajo gneče in bi se radi umaknili od ponorelega sveta. Obstaja pa ena točka ob Planšarskem jezeru, kjer bo gneče kar nekaj. To je pomol pri gostišču ob jezeru, kjer številni fotografirajo čaroben spoj vode in gora. Jezersko upravičeno slovi kot ena najlepših dolin v Sloveniji. Leži tik ob meji z Avstrijo, na vzhodu jo obdajajo Kamniško-Savinjske Alpe, na jugu najdaljša slovenska vas Kokra. Jezersko je izhodišče za številne druge izlete. Iz doline se lahko podate do izvira reke Kokre, za izkušenejše planince sta priljubljeni poti do Češke ali Kranjske koče, že samo bivanje v dolini pa postreže z zvrhano mero naravnih lepot ter sveže energije.
ROVINJ
Verjetno bi Rovinj skupaj s Piranom zmagal v tekmovanju za najbolj fotogenično istrsko mesto. Veduta mesta, ki se vzpenja po kar strmem pobočju proti cerkvi sv. Evfemije, je nezgrešljiva podoba, ki jo turisti nenehno lovijo v objektive svojih fotoaparatov. Največkrat fotografiran pa je kotiček pred šarmantno trgovino Atelier Charm nedaleč od središča Rovinja. Govorimo o ulici med starimi stavbami, ki vodi do morja. Na koncu ulice vas pričakujejo romantično okrašeni stoli in mize. Zelo oblegana in fotografirana je tudi ulica Grisia s številnimi butičnimi galerijami, ateljeji in prodajalnami spominkov. Vsako leto avgusta ulica postane razstavišče in prizorišče tradicionalne, odlično obiskane umetniške razstave.
LOVČEN
Lovčen je najbolj znana gora v Črni gori. Narodni park Lovčen je poznan po svojih naravnih in kulturnozgodovinskih znamenitostih, za Črnogorce pa je narodni simbol. Je na spoju dveh povsem različnih podnebnih pasov, sredozemskega in celinskega, kar je pogojevalo razvoj bogatega in raznovrstnega naravnega okolja. Gorski masiv se vzpenja iz Jadranskega morja in s svojimi vijugastimi vrhovi ustvarja najjužnejši evropski fjord ‒ zaliv Boko Kotorsko.
Najvišji del Lovčena je Jezerski vrh s 1.657 metri, na katerem je postavljen mavzolej. Do NP Lovčen pridemo po razgledni poti, ki vodi iz Budve mimo Cetinja in nas pripelje do parka. Vrnemo se lahko po krožni poti po lovčenskih serpentinah, ki so del stare karavanske poti od Boke Kotorske do planinske vasi Njeguši. Ta del je zelo adrenalinski, hkrati pa ponuja fantastične razglede na Boko Kotorsko in Kotor.
UVAC
Razgled na Posebni naravni rezervat Uvac je podoba, ki človeku za vedno ostane v spominu. Viden je s kar nekaj razglednih točk. Glavni cilj rezervata je bil ohranitev beloglavega jastreba, katerega populacija je bila po drugi svetovni vojni pred izumrtjem in je še leta 1990 na Uvcu znašala 10 primerkov, danes pa jih tu živi od 450 do 500. Poleg tega rezervat naseljujejo številne redke vrste ptic in sesalcev ter 24 vrst rib.
Kanjon Uvca je tudi na seznamu mednarodno pomembnih območij za ptice. Na tem območju za fotografiranje niso zanimivi samo beloglavi jastrebi, kanjoni 119 kilometrov dolge planinske reke Uvac so namreč pravi raj za naravoslovne in krajinske fotografe, ki jim zgodnje jutranje vstajanje ni moteče. Pravijo, da je res nepozaben jutranji pogled na meandre in kanjon, ko ga obsije sonce! Poleg tega je v okolici kanjona kar nekaj vasi, ki so fotografom prav tako zanimive, saj ljudje v njih še živijo, kot so živeli pred skoraj stoletjem.
OHRID
Ena od najstarejših in najbolj privlačnih ohridskih cerkva je sv. Jovan Kaneo. Stoji na jugozahodni strani starega mestnega jedra Ohrida, na pečini visoko nad Ohridskim jezerom. Dostop do cerkve je možen z gradu, pot pa nas vodi skozi prijetne ulice in stopnišča znotraj obzidja ohridskega grajskega kompleksa. Proti koncu poti so romantična stopnišča speljana skozi zanimiv naravni park, pogled na Ohridsko jezero in mesto Ohrid pa je čudovit in nepozaben. Stara cerkev ima obliko križa in izhaja iz 14. stoletja. Ima tristransko apsido (polkrožen prostor s kupolo) in osmerokotne kupole, sama arhitektura pa je harmonična kombinacija bizantinskih in armenskih arhitekturnih elementov.
SARAJEVO
Baščaršija je zagotovo najbolj znan del Sarajeva: skorajda orientalski bazar, na katerem mrgoli trgovin in restavracij s tradicionalno bosansko hrano. Na severovzhodnem delu Baščaršije zraven postaje za tramvaj stoji leseni vodnjak, ki so ga zgradili leta 1981 po načrtih češkega arhitekta Alexandra Wittka. Oblikovan je v mavrskem slogu. Domačini in drugi si v njem radi napolnijo plastenko z vodo, saj voda iz sarajevskih vodnjakov ni le pitna, ampak tudi zelo kakovostna. Hkrati legenda pravi, da se bo, kdor pije vodo iz tega vodnjaka, v Sarajevo zagotovo vrnil.